Nauczyciele

Łukasz Suchowierski

Historia moja i założenia Akademii

Przygodę z szachami rozpocząłem dosyć późno jako 16-latek w pierwszej klasie liceum. Późny start nie przeszkodził mi w osiągnięciu sukcesu w tej dziedzinie. Początki były trudne, zwłaszcza na turniejach gdzie spotykałem zawodników trenujących od dziecka, ale pasja do szachów wygrała z przeciwnościami. Po kilku miesiącach nauki zdobyłem IV kategorię szachową. Na zawodach dostawałem bezcenne lekcje dawane przez mocniejszych szachistów. Dzięki aktywnej i wytężonej pracy, zanim zakończył się rok szkolny, zdobyłem III kategorię i zostałem najlepszym szachistą w ogólniaku wygrywając swój pierwszy szkolny turniej. Niedługo później uzyskałem II kategorię i odnosiłem liczne sukcesy.

Rok po poznaniu podstaw zacząłem przekazywać wiedzę dzieciom, do których zawsze miałem wielkie serce, dzięki czemu nauczanie od początku przychodziło mi z łatwością. Szybko zająłem się dydaktyką na poważnie doskonaląc swoje umiejętności. Po maturze podjąłem studia pedagogiczne i już na pierwszym roku znalazłem poważne zatrudnienie w szkole podstawowej. Opierając się o doświadczenie swoje, innych trenerów i literaturę naukową opracowałem na studiach pracę na temat szachów w edukacji wczesnoszkolnej, która została opublikowana przez Polski Związek Szachowy na oficjalnej stronie PZSzach. i jest wykorzystywana po dziś dzień.

Po obronie licencjatu dysponowałem większą ilością czasu, dzięki czemu mogłem pozwolić se na przyjęcie większej liczby ofert. Pogodzenie studiów magisterskich i pracy w wielu placówkach jednocześnie przyczyniło się do odkrycia i rozwoju umiejętności organizacyjnych. Już wtedy nieoficjalnie funkcjonowałem jak mobilna szkoła szachowa. Założenie Akademii było kwestią czasu, a wybór nazwy ,,Gambit” (czyli z języka szachowego poświęcenie) był hołdem dla rodziców, którzy poświęcają się dla swoich dzieci.

 • II kategoria zawodnicza – ranking 1800 (ID 25858)
 • Ranking FIDE 1345 (Elo Rating System)
 • Instruktor sportu „szachy” (licencja nr 00500102)
 • Sędzia szachowy II klasy
 • Magister pedagogiki

Telefon: 730 486 394

E-mail:
lukasz@akademia-gambit.pl

Karol Milewski

Przygodę z szachami rozpocząłem w wieku 8 lat. Po 2 latach gry zdobyłem IV kategorie szachową, po kolejnych 2 latach kategorię II. Brałem udział w wielu turniejach szachowych, także w Mistrzostwach Polski w Olkuszu w szachach szybkich. Swoją bogatą wiedzę zacząłem przekazywać parę lat temu, ale poważną przygodę trenerską rozpocząłem z Akademią Gambit dzięki namowie i zaufaniu Łukasza. Zajęcia prowadzę w sposób zrozumiały i mam świetny kontakt z dziećmi, młodzieżą jak i dorosłymi. Najlepiej czuję się podczas prowadzenia grup aktywnych na turniejach i zajęciach indywidualnych.

 • II+ kategoria zawodnicza – ranking 1900 (ID 10500)
 • Ranking FIDE 1747 (Elo Rating System)
 • Sędzia szachowy III klasy
 • Instruktor sportu „szachy”

Telefon: 514 544 570

Kacper Widelski

Z szachami po raz pierwszy miałem styczność w wieku 7 lat. Po roku nauki zacząłem brać udział w miejscowych turniejach. Na swoim pierwszym poważnym turnieju zdobyłem IV kategorie szachową. Wielokrotnie brałem udział w turniejach krajowych i międzynarodowych. Aktualnie posiadam I kategorię szachową z normą kandydacką na mistrza szachowego. Nauczać zacząłem jeszcze przed 18 urodzinami pod nadzorem Łukasza Suchowierskiego, dzięki któremu uzyskałem doświadczenie zawodowe. Obecnie prowadzę zaawansowane grupy na które uczęszczają uczniowie w każdym wieku z którymi mam świetny kontakt ułatwiający mi przekazywanie wiedzy.

 • I+ kategoria zawodnicza – ranking 2100 (ID 22485)
 • Ranking FIDE 1914 (Elo Rating System)
 • Sędzia szachowy III klasy
 • Instruktor sportu „szachy”

Telefon: 507 199 901

Emilia Kochańska

Przygodę z szachami rozpoczęłam w dzieciństwie. Przez 12 lat prowadziłam zajęcia szachowe jako pracownik Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie. Zainaugurowałam autorskim innowacyjnym projektem pn. „Szachowanie po Puszczy Zabłudowskiej” i cieszący się wysokim poziomem coroczny Turniej Szachowy o Puchar Zygmunta Augusta w Zabłudowie, który ma już 11 edycji! Kocham to co robię i mam świetny kontakt z zarówno dziećmi, młodzieżą jak i dorosłymi. Posiadam dużą wiedzę, którą co najważniejsze potrafię przystępnie przekazywać.
 • II kategoria zawodnicza – ranking 1600 (ID 10357)
 • Sędzia szachowy III klasy
 • Certyfikat ,,Opiekun Szkolnego Koła Szachowego”

Telefon: 531 653 642

Weronika Żochowska

W Akademii zajmuję się przede wszystkim grafiką i prowadzeniem zajęć od podstaw w przedszkolach. Moje umiejętności gry nie są na profesjonalnym poziomie, ale mam bogate doświadczenie pedagogiczne i wychowawcze w pracy z małymi dziećmi. Przygodę z nauczaniem szachów rozpoczęłam przy obserwacjach zajęć prowadzonych przez Łukasza Suchowierskiego. Do roku szkolnego 2017/2018 prowadziłam zajęcia wyłącznie w duecie, aż wyspecjalizowałam się do prowadzenia zajęć samodzielnie. Wszystkie zajęcia prowadzę na podstawie konspektów zajęć zweryfikowanych przez Łukasza lub ze scenariuszy z jego jeszcze niepublikowanej książki. Uważam, że mam doskonały kontakt z dziećmi, co można zaobserwować na turniejach organizowanych przez akademię przy których staram się jak najwięcej pomagać. Dodatkowo zajmuję się rysunkiem i rękodziełem tworząc ,,Manufakturę Sentymentów”.

 • Szkolenie ,,Edukacja przez szachy w przedszkolu”
 • Kurs wychowawcy kolonijnego (wieloletnie doświadczenie jako wychowawca)
 • Długoletni wolontariusz od czasów szkolnych w wielu fundacjach i organizacjach przy których pracuje się z dziećmi i młodzieżą poprzez m. in. zajęcia plastyczne, wokalne, animacje zabaw, skręcanie balonów, malowanie twarzy i wiele wiele innych zajęć dla dzieci (np. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia – szef wspólnoty białostockiej, Świetlica Środowiskowa Promyk Dnia, Fundacja Edukacji i Twórczości, Fundacja Dr Clown i wiele innych).

Telefon: 511 495 595